49% от имащите месечен доход над 2000 лв. младежи се страхуват от финансови проблеми в бъдеще. Това сочат данните от първото по рода си национално представително изследване „Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи“ изготвено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Сдружение „Мрежа за развитие на личността и талантите“.
Резултатите от проучването ще бъдат представени на 01 октомври (вторник) от 10:00 ч. в БТА (бул. „Цариградско шосе“ 49, София). Пресконференцията ще бъде излъчвана на живо на сайта на БТА.
Участници в пресконференцията ще бъдат:
- Евелина Славкова, Социологическа агенция “Тренд”
- Калина Крумова Захариева,председател на Сдружение “Мрежа за развитие на личността и талантите”
- Д-р Пламен Димитров, клиничен и организационен психолог
- Д-р Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“
- Теодора Ангелова, спортен психолог
- Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети в Република България (НПСС)
Сред останалите акценти от проучването са:
- Младите хора 15-19 г. припознават марихуаната като примамливо наркотично средство, различно от останалите в категорията, а 42% от тях са изложени на висок риск от алкохолна зависимост.
- 41% от стреса при учениците е причинен от образователната система
- Най-големите опасения на младите хора са, че биха станали жертва на подигравки и негативни реакции. Семейната и приятелската среда са основните източници на подкрепа и сигурност.
- Физическа агресия, кибертормоз, домашно насилие и сексуален тормоз са сред най-често срещаните форми на насилие сред младежите.
За повече информация и допълнителни въпроси: +359895467233